+420 730 561 369 info@unipark.cz kontakt

Bezpečné lanové parky? Vybírejte si!

13. 08. 2019 16:28

Zájem o atrakce nabízející intenzivní adrenalinové zážitky stále roste a společně s tím se rozšiřuje také jejich nabídka. Někteří provozovatelé lanových parků stejně jako mnozí návštěvníci mohou i díky tomu snadněji podcenit rizika, která takové chvíle dobrodružství ve výškách přinášejí. Bohužel se pak častěji setkáváme s úrazy a traumatickými příhodami, jež mohou (a někdy zcela právem) zpochybnit bezpečnost lanového parku či jiné atrakce.

Není adrenalin jako adrenalin

Kam s rodinou či přáteli za společnými zážitky? Jste-li (stejně jako my) příznivci aktivně stráveného volného času, off-line zábavy a radosti z překonávání osobních výzev, dobře vybírejte. I jako návštěvníci atrakcí můžete ovlivnit, zda váš výlet bude skvělé dobrodružství nebo skončí odřeninami, v horším případě v nemocnici na traumatologii.

Je to bezpečné? Čeho si všímat?

Pokud se ptáte, jak můžete z pozice laika poznat, zda je pro vás atrakce bezpečná, je tu pár bodů, které vám pomohou:

  • První dojem napoví – už první pohled na lanový park (i jakoukoli jinou atrakci) vám může napovědět, jak se o ně provozovatel stará – nemusíte být technický typ, stačí se řídit svými dojmy – roztřepené lano, zjevné výrazné opotřebení materiálu, rez na lanech, rozpadlé plošiny atd. rozhodně nebudou dobrou vizitkou.
  • Přístup a proškolení personálu - v lanových parcích a centrech vám vždy musí být k dispozici instruktor proškolený dle platných norem (chytří provozovatelé také tyto certifikáty viditelně vyvěsí). Přístup, s jakým se vám obsluha bude věnovat při oblékání nutného vybavení, jak s vámi bude komunikovat při školení o zásadách pohybu na lanech, zda bude vstřícná či laxní, jsou dalšími indikátory (ne)bezpečnosti atrakce.
  • opotřebovaná karabinaStav povinného vybavení - opět platí selský rozum - půjdete do lanového parku, kde vám dají silně opotřebovaný lezecký úvazek nebo helmu s nefunkční přeskou? Mimo to - lanová centra, kde používají celotělové úvazky místo klasických horolezeckých, budí více důvěry (i u nás)...
  • Zásady bezpečného pohybu v atrakcích – každý návštěvník musí být s těmito zásadami seznámen. Není to formalita, jde o vás! Když budete vědět co a jak, minimalizujete riziko. (Nebojte se zeptat, co se bude dít a co máte dělat, když se vám nepodaří nějakou překážku zdolat, nebojte se sdělit instruktorům své obavy, mohou vám poradit, jakou techniku na překážce zvolit.)
  • Velký/silný vs. malý/slabý – je to problém? - Pokud byste měli obavy, že proporce instruktorů neodpovídají těm vaším, a že by vám v případě problému stejně nedokázali pomoci, nechte se vyvést z omylu. Dobře proškolení instruktoři umí neuvěřitelné věci - je úžasná podívaná, jak hladce dokáže 40 kg instruktorka z překážky sundat 100 kg muže bez jeho aktivní pomoci.
  • Provozní řád – spousta nudných informací ke čtení? Jak se to vezme. Pokud zjistíte, že provozovatel či obsluha provozní řád (třeba i nevědomky) porušuje, můžete si vybrat, zda chcete takovou atrakci navštívit.
  • Výběr vhodné atrakce aneb mám na to? - tady je třeba opravdu reálně odhadnout své schopnosti i schopnosti svých dětí. Vybírejte takové atrakce, kde bude množství radosti a zábavy výrazně vyšší než riziko neúspěchu či úrazu. Pokud si vysokým lanovým parkem nejste jistí, máte spoustu jiných možností - zkuste třeba 3D bludiště nebo síťové atrakce - úspěch i zábava zaručeny ;o)

 

lanový park - ilustrativní foto
lanový park - ilustrativní foto